Instagram’a Yeni Özellik: Instagram Reels – Instagram Reels Nedir?

TikTok ile büyük bir sosyal medya rekabetinde olan Instagram’ın yeni özelliği görücüye çıktı. TikTok’un 2020 yılının ilk çeyreğinde en çok indirilen uygulama olması nedeniyle bir hamle olarak görülen Instagram’ın yeni hamlesinin adı Instagram Reels. Gelin, hayatımıza henüz daha çok yeni dahil olan bu özelliğe daha ayrıntılı şekilde bakalım.

Instagram Reels Nedir?

instagram reels nedir

Instagram story’lerini hepimiz biliyoruz ve izlemekten kendimizi alıkoyamıyoruz. Instagram Reels sayesinde story izlerken geçireceğimiz zaman daha da artacak gibi. Peki nedir bu yeni özellikler?

Instagram Reels, hikayeler bölümünü kullanarak eğlenceli ve ilgi çekici içerikler üretmenin yeni yolu. Geçtiğimiz günlerde kullanıma açılan Reels özelliği, Amerika ve 50 ülkede aktif olarak kullanılıyor. Instagram kullanıcıları tıpkı TikTok videoları gibi 15 saniyelik videolar kaydedip, değişik şekilde editleyebiliyor. Artırılmış Gerçeklik (AR) teknolojisini bile destekleyen Reels ile tek sınırınız hayal gücünüz desek yanılmış olmayız.

Reels Nasıl Oluşturulur?

Reels’te, tıpkı TikTok’taki gibi izlediğiniz bir videodaki şarkı ya da ses efekti ilginizi çektiyse tek tuşla o sesi kendi videolarınızda kullanabiliyorsunuz. Bunun yanı sıra kullanıcılar, hazır müzikleri ya da kendi telefonlarında olan sesleri de kullanabiliyorlar.

Müzik seçmenin ve eklemenin yanında, Instagram Reels oldukça kullanışlı video düzenleme araçlarını da beraberinde getiriyor. Videolar için geri sayım özelliği, video hızı ayarlama seçeneği ve bir sürü alternatifin olduğu video efekt kütüphanesi ilgi çekici içerikler oluşturmak için kullanıcılara sunulan araçların başında geliyor.

Tüm bunlarla beraber içeriğinizde çizim ve metin araçlarını kullanabilir ve çeşitli Instagram çıkartmaları arasından seçim yaparak videonuzu çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

Instagram Reels ve Keşfet Bölümü

instagram reels

Keşfet’te zaman geçirmeyi sevenlere iyi bir haberimiz var. Reels’in kendisine ait bir bölümü ve kendi keşfet sayfası var. Yani Instagram, ciddi ciddi Reels’i kullanıcılara sevdirip içerik üretmelerin de kendisini tercih ettirmek istiyor desek yanlış olmaz. Bu da kullanıcıların Instagram’da geçireceği süreyi doğal olarak artıracak.

Instagram’ın verdiği bilgiye göre Reels videonuz keşfet bölümüne düşerse, size bir bildirim geliyor. Reels’in kendine özel keşfet bölümünde ise genel keşfet mantığı hakim. Yani Instagram algoritmasının sizi eğlendireceğini düşündüğü videoları seçmesi ve kullanıcılara göstermesi olarak özetleyebiliriz.

Ünlü isimler şimdiden Reels içeriklerini yayınlamaya başladılar bile. Kendi fenomenlerini ortaya çıkaracağından şüphemizin olmadığı Reels özelliği bakalım hayatımıza ne kadar etki edecek? Zaman içinde bu yeni özelliğin tarihe mi karışacağını yoksa aktif mi kullanılacağını hep birlikte göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir