Yeni Başlayanlar İçin Reddit – Subreddit Nedir?

Sosyal medya platformları artık hayatımızın birer gerçeği olmuş durumda. Ülkemizde pek popüler olmasa da dünyada oldukça popüler bir sosyal platform olan Reddit, hem içinde bir sürü bilgi barındıran hem de eğlenmek için kullanabileceğiniz bir internet sitesi. İnsanların aklında reddit nedir ve nasıl kullanılır gibi birçok soru işareti var. Bu yazıda o soru işaretlerini giderip sizlere reddit hakkında bilgiler vereceğiz. Haydi Başlayalım!

İster kedi videoları izlemekten kendini alıkoyamayan biri olun, isterseniz de tarihin derinliklerinde yolculuk etmekten zevk alan biri. Kesinlikle doğru yerdesiniz. Doğru yerdeyiz, tamam ama aradığımızı nasıl bulacağız? İşte bunun için subreddit’ler var.

Subreddit Nedir?

subreddit nedir

Reddit’i reddit yapan subreddit denilen olayı bir nevi “kategori” olarak tanımlayabiliriz. Dünya üzerinde sayısız ilgi alanı var ve ilgi alanları ortak olan insanlar o ilgi alanına ait subreddit’lerde toplanıyor. Bu eğlenceli gif’lerin olduğu bir subreddit de olabilir; tarih tartışmalarının yapıldığı bir subreddit de olabilir. İlginizi çeken bir şeyler bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Yeter ki aramaya inanın.

Ayrıca arkadaş grubunuzla kendi subreddit’inizi oluşturabilir, birlikte paylaşımlar yapabilirsiniz. Whatsapp gruplarından çok daha eğlenceli olacağını garanti edebiliriz.

Paylaşım Nasıl Yapılır?

Kayıt oldunuz. İlgi alanlarınıza göre subreddit’leri keşfettiniz. Sizin de söyleyecekleriniz varsa paylaşım yapmak isteyeceksiniz. Bu noktada her subreddit’in kendine ait kuralları olduğunu da belirtmek gerekir. Her ne kadar kural okumayı sevmeyen bir millet olsak da reddit için bu önemli. Kural kısmını geçtikten sonra o subreddit sınırları içinde post, link ya da fotoğraf paylaşımı yapabilirsiniz. Biraz zaman geçirirseniz kısa sürede olaya hakim olacaksınız. Sadece deneyimlemek gerek.

Beğeni Butonu Var Mı?

Reddit, bu alanda diğer sosyal mecralardan ayrılmış durumda. Çünkü instagram ve twitter’ın aksine reddit’te beğenmediğiniz içeriğe “downvote” yani “beğenmedim” oyu verebiliyorsunuz. Yani Reddit sizi sadece beğeni butonu ile sınırlayan bir platform değil. Bu eşitlikçi yapının içine yerleştirilmiş basit oylama mekanizması sitedeki keşiflerinizi daha da kişiselleştirilmiş bir hale getiriyor.

reddit nedir

Global internet kültürünü şekillendiren ve özellikle mizah alanında birçok meme’in çıkış noktası olan Reddit, diğer sosyal medya platformlarından sıkıldıysanız güzel zaman geçirebileceğiniz bir yer. Reddit’teki popüler ve ilgi çekici subreddit önerileri için bir sonraki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir