Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır? Kariyer Planlaması Yapmak!

Üniversite eğitimini başarılı bir şekilde alan birçok kişinin hedefi işe girip çalışmaktır. Bu konuda emeklerinin karşılığını fazlasıyla alan kişiler aldığı eğitimi daha verimli kullanabilmek adına önüne birçok hedef koyması oldukça normal olarak karşılanabilir. Bu hedefler dahilinde kariyer planını yapmak isteyen kişiler tarafından “Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?” sorusu da doğal olarak çokça sorulmaktadır. Bu yazımızda ise kariyer planlaması yaparken faydalanmanız adına bilmeniz gereken her şeyi sizlere aktardık. Yazımızı okuduktan sonra sizde geleceğiniz hakkında planlamalar yapabilir; kariyer planıyla birlikte kariyerinizde ulaşmak istediğiniz noktaları kolaylaştıracak adımları bulabilirsiniz.

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılır?

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılmalıdır

Günümüzde herkesin ortak problemlerinden birisi istemediği işlerde çalışma göstermektir. Ayrıca kariyer planının yapılmasına rağmen bazı kişiler kariyeriyle alakalı olmayan işlerde çalışarak köreldiklerini hissetmektedirler. Bu duruma engel olmak için kişilerin nokta atışı olacak düzeyde iyi bir kariyer planlaması yapması gerekmektedir. Kariyer planlaması yapmak kişiye yol gösterecek ve istediği yönde ilerlemesine imkan tanıyacaktır. Kariyer planlaması yapmak için kişiler bazı aşamalardan geçmelidir. Bu aşamalar planlama öncesi ve sonrası sürecin sağlıklı yürümesine olanak sağlamaktadır. Dilerseniz bu aşamaları biraz tanıyalım…

Hedefi Belirlemek

Kariyer planlaması yapmak isteyen kişilerin ilgilendiği alanla alakalı kendisine gerçekçi bir hedef belirlemesi gerekmektedir. Bu hedefi belirlemeden önce hedefe koyduğumuz şeyin gerçekten istenip istenmeyeceği sorulmalıdır.

Sektör Seçimi

Kariyer planlaması yapılırken kişilerin hangi sektör içerisinde yer alacağına karar vermesi gerekmektedir. Sektörün yanı sıra departmanlarda da bir hedef belirlenerek nerede çalışmak istendiğine karar verilmelidir.

Değerlendirme

Kişilerin planlama yaparken hayal ettiği alanda olmadığını bilmesi gerekir. Bunun için hangi aşamada olduğunu bilmelidir. Ayrıca kişilerin hedefini belirlerken buna yönelik yeteneklerinin olup olmadığını bilmesi daha iyi bir yol izlemesine olanak sağlayacaktır. Kişilerin kendilerindeki gelişim alanlarını bulması ve kendisine değer katması gerekmektedir.

Eylem Planı

Artık ne yapılacağına ve nasıl yapılması gerektiğine karar verilmesi gereken aşamadır. Bu konuda direkt olarak eyleme geçilerek başarı yolunda önemli bir adım atılabilir. Kariyer planlaması yapılırken her aşamanın kendisine göre bir önemi vardır. Ancak en önemli kısmı eylem planıdır. Bulunduğunuz durumu değiştirmek için eylem planının yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla da kendinizde eksik gördüğünüz noktaları sağlıklı bir şekilde görebileceksiniz. Hedefleriniz daima büyükse ve bu konuda güzel bir çalışma ortamını hayal ediyorsanız bu tarz planlamaları yapmanız daha sağlıklı bir süreç izlemenize yarayacaktır. Tabi ki bilinçli bir şekilde başarıya ulaşmak için birçok planı yerine getirmeniz gerekecektir.

Kariyer Planlaması Yapmak

Kariyer planlaması nasıl yapılır? sorusunun cevaplarını bulduğunuza göre sizde kendi kariyer planlamanızı yapmaya hazırsınız Hepinize yapacağınız planlamalarda bol şans…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir